Jesteśmy organizacja pożytku publicznego, przekazując nam 1% swojego podatku pomagasz nam realizować cele statutowe.
Składając deklarację podatkową wystarczy, że wpiszesz KRS 0000370216 i nazwę Fundacji POCZTOWY DAR. Twój dar pomoże naszym podopiecznym w realizacji ich marzeń!

Światowy Dzień Walki z Rakiem – postaw na profilaktykę

4 lutego br. po raz piętnasty obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem.  Tegoroczne hasło przewodnie „Nie poza nami” ma na celu promowanie pozytywnego i aktywnego podejścia do walki z rakiem. Na każdym etapie choroby nowotworowej są dostępne rozwiązania wspomagające pacjentów onkologicznych. 

Choroby XXI w.  – prognozy WHO

W Polsce pierwszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia, drugą  – nowotwory złośliwe. Zgodnie z przewidywaniami, w najbliższym czasie znacząco wzrośnie zachorowalność na raka (o 75% do 2030 r.) a ludzie będą umierali najczęściej właśnie na choroby onkologiczne.

Już teraz rośnie także zachorowalność także na inne choroby cywilizacyjne. Choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zawały, cukrzyca i otyłość są plagą XXI wieku i przyczyną ponad 80% wszystkich zgonów. Zachorowanie na jedną z chorób cywilizacyjnych znacznie podnosi ryzyko zachorowania na następną.

Do bezpośrednich przyczyn występowania ww. chorób zalicza się najczęściej: brak aktywności  fizycznej i prowadzenie siedzącego trybu pracy i życia, niezdrowe i schemizowane jedzenie, stosowanie używek,  stres, szybkie tempo życia oraz brak odpoczynku. Aby skutecznie walczyć z plagą chorób cywilizacyjnych należy skupić się przede wszystkim na profilaktyce i promocji zdrowego stylu życia.

Postaw na profilaktykę  – kilka prostych zasad  

Profilaktyka antynowotworowa

Chorobom nowotworowym i innym chorobom cywilizacyjnym, w bardzo wielu przypadkach, można skutecznie zapobiegać. Wystarczy systematycznie i codzienne stosowanie podstawowych zasad zapisanych m. in. w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Stanowią one swoisty „dekalog” zdrowego stylu życia.

Nasz organizm posiada wrodzoną, naturalną umiejętność samoleczenia. Może on jednak skorzystać z niej tylko wtedy, gdy wyeliminujemy z życia zachowania szkodzące zdrowiu i podejmujemy aktywności, które je wspomagają.

 

Badania profilaktyczne – regularnie i w każdym wieku

Systematycznie i regularnie wykonywane badania profilaktyczne to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie i zdiagnozowanie zmian chorobowych. Dotyczy to szczególnie chorób nowotworowych.

– Pamiętajmy, że rak wcześnie wykryty jest wyleczalny, a nowoczesne terapie w onkologii gwarantują dobrą jakość i wydłużenie życia nawet w zaawansowanych stadiach choroby. Wiele zależy od nas samych. Zachęcam do świadomego dbania o własne zdrowie i regularnego wykonywania badań profilaktycznych, one na prawdę ratują życie – przekonuje Szymon Chrostowski, Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, który wygrał z rakiem w młodym wieku.

Pamiętaj! Najlepiej na początku każdego roku zaznaczyć  w kalendarzu przybliżone terminy badań, które powinniśmy wykonać. Warto sprawdzać, czy w okolicy naszej pracy czy miejsca zamieszkania, odbywają się akcje podczas których można się bezpłatnie przebadać.

 

WAŻNE! Od 1 stycznia 2015 roku w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej lekarz POZ może wystawić Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, która uprawnia do wykonania badan diagnostycznych, wizyt u specjalistów i w szpitalu bez kolejek. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj . Praktyczny poradnik dla pacjentów przygotowało PKPO.

Informacja o bezpłatnych poradach, konsultacjach i badaniach onkologicznych, które można zrobić bezpłatnie z okazji Dnia Otwartych Drzwi w krajowych ośrodkach onkologicznych znajduje się poniżej.

Niewiedza rodzi strach

Wszystkich, którzy maja jakieś pytania dotyczące zachorowań na nowotwory prosimy o wysyłanie maili na adres info@pkopo.pl.